Starttid | 4,7 km |
8,6 km |
9,5 km |
|||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Dmitry Tsvetkov | Ikaalisten Nouseva-Voima | 12:00:00 | 54:07 (1) | 57:36 | |||
2. | Aleksei Bortnik | Angelniemen Ankkuri | 12:00:00 | 30:28 (1) | 56:10 (2) | 59:50 | ||
3. | Sergei Detkov | Hiisirasti | 12:00:00 | 31:51 (2) | 56:49 (3) | 1:00:49 | ||
4. | Mikael Fabritius | OK Orient | 12:00:00 | 32:30 (4) | 57:10 (4) | 1:01:14 | ||
5. | Jörgen Wickholm | IF Sibbo-Vargarna | 12:00:00 | 33:40 (8) | 58:02 (5) | 1:02:18 | ||
6. | Sami Hämälistö | Turun Metsänkävijät | 12:00:00 | 32:14 (3) | 58:31 (6) | 1:02:30 | ||
7. | Peeter Pihl | MS Parma | 12:00:00 | 32:52 (5) | 58:32 (7) | 1:02:56 | ||
8. | Samuli Salmenoja | MS Parma | 12:00:00 | 33:55 (10) | 58:58 (8) | 1:03:01 | ||
9. | Aleksi Leskinen | Lynx | 12:00:00 | 33:48 (9) | 1:00:48 (9) | 1:05:18 | ||
10. | Roman Efimov | Hiisirasti | 12:00:00 | 34:28 (12) | 1:00:58 (10) | 1:05:20 | ||
11. | Juha Peltola | MS Parma | 12:00:00 | 34:59 (13) | 1:01:30 (11) | 1:05:38 | ||
12. | Jouni Kahelin | Vaajakosken Terä | 12:00:00 | 33:26 (6) | 1:01:47 (13) | 1:05:52 | ||
13. | Tuomas Mattila | Vehkalahden Veikot | 12:00:00 | 34:25 (11) | 1:01:46 (12) | 1:05:55 | ||
13. | Markus Lindeqvist | Paimion Rasti | 12:00:00 | 36:04 (17) | 1:02:01 (14) | 1:05:55 | ||
15. | Aapo Leskinen | Lynx | 12:00:00 | 36:27 (18) | 1:02:03 (15) | 1:06:24 | ||
16. | Olle Kärner | Delta | 12:00:00 | 33:33 (7) | 1:03:06 (17) | 1:07:00 | ||
17. | Vili Niemi | Rajamäen Rykmentti | 12:00:00 | 36:33 (19) | 1:03:16 (18) | 1:07:14 | ||
18. | Janne Mänkärlä | Lynx | 12:00:00 | 36:44 (20) | 1:02:40 (16) | 1:07:29 | ||
19. | Lauri Sild | Delta | 12:00:00 | 35:53 (16) | 1:03:51 (19) | 1:08:17 | ||
20. | Timo Mikkola | Tampereen Pyrintö | 12:00:00 | 35:07 (14) | 1:04:27 (20) | 1:09:08 | ||
21. | Mikko Siren | Angelniemen Ankkuri | 12:00:00 | 35:47 (15) | 1:05:07 (21) | 1:09:18 | ||
22. | Juho Kinni | Tampereen Pyrintö | 12:00:00 | 37:27 (21) | 1:05:30 (22) | 1:09:50 | ||
23. | Jarno Parkkinen | Rajamäen Rykmentti | 12:00:00 | 38:48 (24) | 1:07:07 (23) | 1:11:25 | ||
24. | Juha Tommila | Hiisirasti | 12:00:00 | 1:07:11 (24) | 1:11:55 | |||
25. | Ross Morrison | Rajamäen Rykmentti | NZL | 12:00:00 | 39:04 (25) | 1:07:37 (25) | 1:12:22 | |
26. | Alex Tcherbakov | Angelniemen Ankkuri | 12:00:00 | 41:21 (26) | 1:11:23 (26) | 1:16:04 | ||
27. | Thomas Hodel | SUI | 12:00:00 | 38:17 (22) | 1:11:38 (27) | 1:16:34 | ||
28. | Lauri Pohjola | Suunta Jyväskylä | 12:00:00 | 44:02 (27) | 1:19:01 (28) | 1:23:59 | ||
29. | Flavio Poltéra | Quack OK | SUI | 12:00:00 | 38:38 (23) | 1:19:43 (29) | 1:24:18 | |
30. | Marko Tölli | Suunta Jyväskylä | 12:00:00 | 59:56 (28) | 1:39:06 (30) | 1:43:40 | ||
Tero Heikkilä | Paimion Rasti | 12:00:00 | ej startad | |||||
Lauri Sorsa | Kangasala SK | 12:00:00 | bröt | |||||
Ville Sabel | Hiisirasti | 12:00:00 | disk | |||||
Mats Dahlén | Kristiansand OK | 12:00:00 | disk | |||||
Pekka Hyvönen | Angelniemen Ankkuri | 12:00:00 | ej startad | |||||
Johannes Pohjala | Hiisirasti | 12:00:00 | ej startad | |||||
Severin Howald | Swiss Orienteering | SUI | 12:00:00 | ej startad | ||||
Asgeir Mjösund | MS Parma | 12:00:00 | ej startad | |||||
Henrik Väisänen | Hiisirasti | 12:00:00 | ej startad |