Starting time | 1,9 km |
3,9 km |
4,0 km |
|||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Samu Mikkonen | Kuopion Reipas ry | 12:00:00 | 5:57 (2) | 11:53 (1) | 12:29 | ||
2. | Topi Raitanen | Sjundeå IF | 12:00:00 | 5:52 (1) | 12:06 (2) | 12:44 | ||
3. | Robin Ryynänen | Keski-Uudenmaan Yleisurheilu | 12:00:00 | 6:05 (5) | 12:10 (3) | 12:47 | ||
4. | Antti Ihamäki | Alajärven Ankkurit | 12:00:00 | 6:05 (5) | 12:13 (4) | 12:54 | ||
5. | Vili Holopainen | Kuopion Reipas ry | 12:00:00 | 6:04 (3) | 12:21 (5) | 12:55 | ||
6. | Jiri Karjalainen | Joensuun Kataja | 12:00:00 | 6:04 (3) | 12:23 (6) | 13:02 | ||
7. | Samuli Hussa | Haapaveden Urheilijat | 12:00:00 | 6:06 (7) | 12:36 (7) | 13:10 | ||
8. | Miika Tenhunen | Nivalan Urheilijat | 12:00:00 | 6:07 (10) | 12:36 (7) | 13:14 | ||
9. | Pauli Moilanen | Lapin Lukko | 12:00:00 | 6:08 (11) | 12:42 (9) | 13:19 | ||
10. | Tuomas Puputti | IF Raseborg | 12:00:00 | 6:12 (14) | 12:46 (11) | 13:21 | ||
11. | Jesper Bengs | IF Femman | 12:00:00 | 6:13 (16) | 12:43 (10) | 13:24 | ||
12. | Arttu Liipo | Oulun Pyrintö | 12:00:00 | 6:06 (7) | 12:47 (12) | 13:26 | ||
13. | Anton Kuukka | Tampereen Pyrintö | 12:00:00 | 6:17 (19) | 12:49 (14) | 13:28 | ||
14. | Topi Lahtinen | Tampereen Urheilijat -38 | 12:00:00 | 6:12 (14) | 12:53 (15) | 13:29 | ||
15. | Olli Ojanaho | Lapin Lukko | 12:00:00 | 6:14 (17) | 12:56 (17) | 13:32 | ||
16. | Tomi Lehto | Espoon Tapiot | 12:00:00 | 6:22 (21) | 12:59 (18) | 13:34 | ||
17. | Mikko Rahkola | Lapin Lukko | 12:00:00 | 6:11 (12) | 12:48 (13) | 13:36 | ||
18. | Pekka Antikainen | Kaarinan Ura | 12:00:00 | 6:11 (12) | 12:55 (16) | 13:37 | ||
19. | Jussi Karkkulainen | Pyhäselän Urheilijat | 12:00:00 | 6:19 (20) | 13:09 (22) | 13:41 | ||
20. | Eemeli Suominen | IF Raseborg | 12:00:00 | 6:26 (26) | 13:07 (19) | 13:43 | ||
21. | Okko Kettunen | Karhulan Katajaiset | 12:00:00 | 6:33 (32) | 13:07 (19) | 13:43 | ||
22. | Sami Hänninen | Kuopion Reipas ry | 12:00:00 | 6:40 (40) | 13:11 (24) | 13:44 | ||
23. | Emil Sevelius | Porvoon Urheilijat | 12:00:00 | 6:23 (24) | 13:07 (19) | 13:46 | ||
24. | Emil Lönnström | Porvoon Urheilijat | 12:00:00 | 6:23 (24) | 13:10 (23) | 13:50 | ||
25. | Mikko Hirvonen | Kuopion Reipas ry | 12:00:00 | 6:28 (27) | 13:15 (26) | 13:54 | ||
26. | Anton Salmenkylä | Helsingin Kisa-Veikot | 12:00:00 | 6:22 (21) | 13:13 (25) | 13:56 | ||
27. | Eero Heinonen | Turun Urheiluliitto | 12:00:00 | 6:15 (18) | 13:17 (27) | 13:59 | ||
28. | Ahmed Ibrahim | Helsingfors IFK | 12:00:00 | 6:41 (43) | 13:22 (28) | 14:00 | ||
29. | Liibaan Hagi | Espoon Tapiot | 12:00:00 | 6:38 (38) | 13:26 (29) | 14:05 | ||
30. | Aaro Julkunen | Forssan Salama | 12:00:00 | 6:22 (21) | 13:26 (29) | 14:08 | ||
31. | Teemu Visala | Valkeakosken Haka | 12:00:00 | 6:34 (34) | 13:28 (31) | 14:09 | ||
32. | Lassi Hopeasalo | Teivo Stayers | 12:00:00 | 6:33 (32) | 13:30 (32) | 14:12 | ||
33. | Turo Sipilä | Keski-Uudenmaan Yleisurheilu | 12:00:00 | 6:40 (40) | 13:34 (34) | 14:12 | ||
34. | Tuomas Kellokoski | Seinäjoen Seudun Urheilijat | 12:00:00 | 6:42 (45) | 13:36 (35) | 14:13 | ||
35. | Sami Heiskanen | Kenttäurheilijat-58 | 12:00:00 | 6:30 (29) | 13:33 (33) | 14:13 | ||
36. | Lauri Mielonen | Kuopion Reipas ry | 12:00:00 | 6:29 (28) | 13:37 (36) | 14:18 | ||
37. | Atso Salopelto | Imatran Urheilijat | 12:00:00 | 6:30 (29) | 13:40 (37) | 14:19 | ||
38. | Markus Nikander | Länsi-Uudenmaan Urheilijat | 12:00:00 | 6:41 (43) | 13:40 (37) | 14:22 | ||
39. | Erik Uussaari | Uudenkaupungin Kenttäkarhut | 12:00:00 | 6:37 (36) | 13:50 (44) | 14:26 | ||
40. | Lasse Moilanen | Pudasjärven Urheilijat | 12:00:00 | 6:31 (31) | 13:45 (39) | 14:26 | ||
41. | Lauri Mäki | Kauhavan Wisa | 12:00:00 | 6:37 (36) | 13:49 (42) | 14:27 | ||
42. | Anton Pyssysalo | Keski-Uudenmaan Yleisurheilu | 12:00:00 | 6:42 (45) | 13:47 (40) | 14:28 | ||
43. | Samuel Vorselman | Helsingin Kisa-Veikot | 12:00:00 | 6:44 (48) | 13:49 (42) | 14:31 | ||
44. | Benjamin Tulonen | IF Raseborg | 12:00:00 | 6:44 (48) | 13:48 (41) | 14:31 | ||
45. | Pekka Piiroinen | Mikkelin Kilpa-Veikot | 12:00:00 | 6:43 (47) | 13:55 (45) | 14:38 | ||
46. | Oskari Joukas | Yläneen Kiri | 12:00:00 | 6:36 (35) | 13:58 (47) | 14:38 | ||
47. | Vesa Lahtinen | Länsi-Uudenmaan Urheilijat | 12:00:00 | 6:48 (52) | 13:57 (46) | 14:39 | ||
48. | Miika Kankainen | Helsingfors IFK | 12:00:00 | 6:39 (39) | 14:00 (48) | 14:41 | ||
49. | Philip Johansson | Gamlakarleby IF | 12:00:00 | 6:40 (40) | 14:06 (49) | 14:44 | ||
50. | Aku Heiskanen | Jäppilän Urheilijat | 12:00:00 | 6:46 (50) | 14:08 (50) | 14:47 | ||
51. | Hugo Åström | IK Falken | 12:00:00 | 6:51 (55) | 14:10 (51) | 14:48 | ||
52. | Casper Linnaila | Porvoon Urheilijat | 12:00:00 | 6:52 (56) | 14:13 (56) | 14:48 | ||
53. | Juuso Jeskanen | Karhulan Katajaiset | 12:00:00 | 7:00 (63) | 14:10 (51) | 14:49 | ||
54. | Jonathan Stenberg | Helsingfors IFK | 12:00:00 | 6:50 (54) | 14:10 (51) | 14:49 | ||
55. | Arimo Koskela | Jyväskylän Kenttäurheilijat | 12:00:00 | 6:58 (61) | 14:10 (51) | 14:51 | ||
56. | Elias Vuorinen | Turun Urheiluliitto | 12:00:00 | 6:57 (59) | 14:17 (60) | 14:56 | ||
57. | Eetu Luoma | Toholammin Urheilijat | 12:00:00 | 6:47 (51) | 14:14 (57) | 14:56 | ||
58. | Santeri Hänninen | Kuopion Reipas ry | 12:00:00 | 6:52 (56) | 14:12 (55) | 14:56 | ||
59. | Arttu Turunen | Vantaan Salamat | 12:00:00 | 7:02 (65) | 14:23 (62) | 15:00 | ||
60. | Janne Alanenpää | Aavasaksan Urheilijat | 12:00:00 | 6:49 (53) | 14:15 (58) | 15:00 | ||
61. | Antti Lehtinen | Karhulan Katajaiset | 12:00:00 | 6:56 (58) | 14:16 (59) | 15:01 | ||
62. | Mikko Lindberg | Someron Esa | 12:00:00 | 7:00 (63) | 14:27 (64) | 15:03 | ||
63. | Rahmat Akbari | Turun Urheiluliitto | 12:00:00 | 7:06 (69) | 14:24 (63) | 15:08 | ||
64. | Elmeri Toivanen | IF Raseborg | 12:00:00 | 6:57 (59) | 14:28 (65) | 15:15 | ||
65. | Henry Pietilä | Kenttäurheilijat-58 | 12:00:00 | 7:17 (75) | 14:38 (66) | 15:22 | ||
66. | Joni Heikkinen | Oulun Pyrintö | 12:00:00 | 7:07 (71) | 14:49 (70) | 15:27 | ||
67. | Niklas Ulmanen | Vantaan Salamat | 12:00:00 | 7:10 (73) | 14:50 (71) | 15:28 | ||
68. | Hamza Mohamud | Helsingfors IFK | 12:00:00 | 6:59 (62) | 14:47 (68) | 15:31 | ||
69. | Jere Niemi | Keski-Uudenmaan Yleisurheilu | 12:00:00 | 7:04 (67) | 14:48 (69) | 15:32 | ||
70. | Risto Niskanen | Vantaan Salamat | 12:00:00 | 7:02 (65) | 14:45 (67) | 15:33 | ||
71. | Anton Tallbacka | Helsingfors IFK | 12:00:00 | 7:19 (76) | 14:58 (73) | 15:40 | ||
72. | Sakari Ylönen | Oulun Pyrintö | 12:00:00 | 6:06 (7) | 14:20 (61) | 15:42 | ||
73. | Eetu Kannisto | Teivo Stayers | 12:00:00 | 7:08 (72) | 14:56 (72) | 15:44 | ||
74. | Tuomas Uusitalo | Espoon Tapiot | 12:00:00 | 7:22 (78) | 15:00 (75) | 15:46 | ||
75. | Antti Uusitupa | Turun Urheiluliitto | 12:00:00 | 7:05 (68) | 14:59 (74) | 15:48 | ||
76. | Casimir Engblom | Helsingfors IFK | 12:00:00 | 7:11 (74) | 15:08 (77) | 15:49 | ||
77. | Jon Forss | Tampereen Urheilijat -38 | 12:00:00 | 7:06 (69) | 15:07 (76) | 15:49 | ||
78. | Aleksi Heimonen | Tampereen Urheilijat -38 | 12:00:00 | 7:21 (77) | 15:13 (78) | 15:58 | ||
79. | Joona Malmi | Helsingin Kisa-Veikot | 12:00:00 | 7:24 (80) | 15:15 (79) | 16:01 | ||
80. | Otto Kahilainen | Kenttäurheilijat-58 | 12:00:00 | 7:39 (83) | 15:40 (80) | 16:22 | ||
81. | Valtteri Sarasmaa | Espoon Tapiot | 12:00:00 | 7:23 (79) | 15:40 (80) | 16:23 | ||
82. | Andreas Eklund | Helsingfors IFK | 12:00:00 | 7:33 (81) | 16:02 (82) | 16:48 | ||
83. | Alexei Kramm | Vantaan Salamat | 12:00:00 | 7:33 (81) | 16:24 (83) | 17:17 | ||
84. | Lauri Siltanen | Helsingfors IFK | 12:00:00 | 7:56 (84) | 17:20 (84) | 18:17 | ||
Akbar Akbari | Turun Urheiluliitto | 12:00:00 | DNS | |||||
Mark Lindström | Helsingfors IFK | 12:00:00 | DNS | |||||
Oskar Connell | Vantaan Salamat | 12:00:00 | DNS | |||||
Joni Hava | Keski-Uudenmaan Yleisurheilu | 12:00:00 | DNS | |||||
Atte Hietaoja | Helsingin Kisa-Veikot | 12:00:00 | DNS | |||||
Jonas Jern | IF Femman | 12:00:00 | DNS | |||||
Samuel Korhonen | Kenttäurheilijat-58 | 12:00:00 | DNS | |||||
Akseli Kuusimaa | Karhulan Katajaiset | 12:00:00 | DNS | |||||
Lauri Marekwia | Espoon Tapiot | 12:00:00 | DNS | |||||
Oskari Lehtonen | Nurmijärven Yleisurheilu | 12:00:00 | DNF | |||||
Jarkko Paukkeri | Limingan Niittomiehet | 12:00:00 | DNS | |||||
Jaakko Ranta | Yleisurheilu-Team | 12:00:00 | DNS | |||||
Joona Tynys | Kouvolan Urheilijat | 12:00:00 | DNS | |||||
Otto Väärä | Taalintehtaan Jäntevä | 12:00:00 | DNS | |||||
Jere Vilenius | Keski-Uudenmaan Yleisurheilu | 12:00:00 | DNS | |||||
Abdillahi Suleiman | Turun Toverit | 12:00:00 | DNF | |||||
Olli Leinonen | Kenttäurheilijat-58 | 12:00:00 | DNF | |||||
Nico Agard | Vantaan Salamat | 12:00:00 | DNS |