Starting time | 21,0 km |
42,1 km |
42.2 km |
|||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Erkki Laitila | Hippoksen maratonkerho | FIN | 12:00:00 | 1:29:05 (1) | 3:04:25 (1) | 3:04:48 | |
Aulis Kaasinen | SK Phjantähti | FIN | 12:00:00 | 1:29:08 (2) | ||||
Franz Watzinger | RLC Elmer-Reichör | AUT | 12:00:00 | 1:32:33 (3) | ||||
2. | Arvid Reiertsen | Team Reiertsen | NOR | 12:00:00 | 1:37:39 (6) | 3:19:06 (2) | 3:19:30 | |
3. | Veijo Leinonen | ONMKY/Terwa-JP | FIN | 12:00:00 | 1:35:03 (4) | 3:26:44 (3) | 3:27:10 | |
4. | Kari Kautio | ONMKY/Terwa-JP | FIN | 12:00:00 | 1:43:03 (8) | 3:29:26 (4) | 3:29:49 | |
5. | Heino Poutanen | ONMKY/Terwa-JP | FIN | 12:00:00 | 1:43:04 (9) | 3:29:53 (5) | 3:30:18 | |
6. | Jukka Kinnunen | Kajaani | FIN | 12:00:00 | 1:43:05 (10) | 3:30:08 (6) | 3:30:35 | |
7. | Jorma Kinnunen | Suomussalmen Rasti | FIN | 12:00:00 | 1:37:23 (5) | 3:31:05 (7) | 3:31:31 | |
8. | Seppo Syväniemi | Kuusamo | FIN | 12:00:00 | 1:45:44 (11) | 3:38:44 (8) | 3:39:10 | |
9. | Aleksandr Golubev | St Petersburg | RUS | 12:00:00 | 1:42:29 (7) | 3:41:18 (9) | 3:41:45 | |
10. | Pekka Luoma | Toholammin urheilijat | FIN | 12:00:00 | 1:48:40 (12) | 3:42:55 (10) | 3:43:21 | |
11. | Matti Koivikko | Oulun Kilpa-Veljet | FIN | 12:00:00 | 1:51:35 (15) | 3:43:52 (11) | 3:44:17 | |
12. | Lauri Mikkonen | ONMKY/Terwa-JP | FIN | 12:00:00 | 1:51:34 (14) | 3:44:20 (12) | 3:44:44 | |
13. | Arnfinn Austegard | Team Reiertsen | NOR | 12:00:00 | 1:49:49 (13) | 3:49:32 (13) | 3:49:57 | |
14. | Jouko Pyykkönen | Tyrnävä | FIN | 12:00:00 | 1:58:22 (18) | 3:56:57 (14) | 3:57:23 | |
15. | André Dekker | Oulu | FIN | 12:00:00 | 1:56:06 (17) | 3:57:09 (15) | 3:57:36 | |
16. | Martti Rantamaa | Tornio | FIN | 12:00:00 | 3:58:39 (16) | 3:59:08 | ||
17. | Johann Watzinger | RLC Elmer-Reichör | AUT | 12:00:00 | 1:54:55 (16) | 4:01:31 (17) | 4:02:05 | |
18. | Kari Tuomaala | Tornio | FIN | 12:00:00 | 2:02:26 (21) | 4:08:59 (18) | 4:09:24 | |
19. | Matti Haapakangas | Oulu | FIN | 12:00:00 | 1:59:29 (20) | 4:18:50 (19) | 4:19:20 | |
20. | Pekka Joosi | Oulu | FIN | 12:00:00 | 2:02:44 (22) | 4:27:05 (20) | 4:27:37 | |
21. | Tapani Haapasaari | AMC/Kolari | FIN | 12:00:00 | 2:13:11 (25) | 4:28:23 (21) | 4:28:55 | |
22. | Erkki Erola | AMC Rovaniemi | FIN | 12:00:00 | 1:59:03 (19) | 4:38:20 (22) | 4:38:50 | |
23. | Paavo Huuki | RAY | FIN | 12:00:00 | 2:12:47 (23) | 4:43:35 (23) | 4:44:07 | |
24. | Mauri Pohjanen | Intersport Joutsensilta | FIN | 12:00:00 | 2:12:51 (24) | 4:56:57 (24) | 4:57:29 | |
25. | Juha Kippola | Sievi | FIN | 12:00:00 | 2:24:43 (27) | 5:10:18 | ||
25. | Ari Sipilä | Sievi | FIN | 12:00:00 | 2:23:05 (26) | 5:10:18 | ||
Mikko Koivukangas | ONMKY/Terwa-JP | FIN | 12:00:00 | |||||
Svein Flatøy | Team Reiertsen | NOR | 12:00:00 | DNF | ||||
Antti Haapalahti | oamk | FIN | 12:00:00 | DNF |